wtorek, 15 marca 2016

Czym jest nowotwór ?





      Nowotwory stanowią pierwszą, podstawową przyczynę śmierci u starszych psów i kotów.

    Nowotwór jest to nadmierny i nieprawidłowy rozrost komórek własnego organizmu, które nagle , z różnych przyczyn zaczynają się dzielić....i tak jak każda komórka żywego organizmu ma określoną przyszłość ( zaprogramowana śmierć), tak komórki nowotworowe "zatracają" się w rozwoju i podziałach by dalej z powodu swojej funkcji czy ilości szkodzić....

     Nowotwory ze względu na sposób zachowania w organizmie możemy podzielić na dwie grupy: nowotwory łagodne  i nowotwory złośliwe .
Z reguły nowotwory łagodne stanowią pojedynczy guzek , który w miejscu w którym powstał rozpycha okoliczne tkanki , otoczony jest torebką i nie daje przerzutów . Czasami może miejscowo zachowywać się agresywnie.
Nowotwór złośliwy rozrasta się w organizmie w sposób naciekający . Nie rozpycha prawidłowej tkanki organizmu ,a wnika pomiędzy zdrowe komórki . Nowotwory te niestety przez ich cechy powodują tzw. przerzuty, często odległe . Dostają się do krwi, chłonki , czy przez ciągłość tkanek przenoszą się dalej, opanowując nowe miejsca i narządy.
     W ostatnich latach notujemy szalony rozwój działu medycyny, który zajmuje się nowotworami- onkologii. Wiemy coraz więcej i mimo że wielokrotnie nowotwory wygrywają z nami...to wygrywają  dużo później. A życie z chorobą nowotworową jest lepsze niż kiedyś...mamy dużo więcej możliwości prowadzenia terapii wspomagających , dzięki którym jakość życia uległa istotnej poprawie.

   Pamiętajmy ! ! !   Nowotwór to nie jest wyrok śmierci. Oczywiście jego rozpoznanie zawsze jest bardzo ciężkim przeżyciem dla całej rodziny. Jednak najważniejsze jest prawidłowe rozpoznanie i, po ustaleniu rokowania, zaproponowanie najbardziej skutecznego i odpowiedniego dla danego pacjenta leczenia. Dopiero po pełnej diagnozie jesteśmy w stanie ustalić dalszy tok postępowania i pomóc Państwu w podjęciu decyzji.
I co najważniejsze : pacjent! W onkologii weterynaryjnej leczymy pacjenta , żeby przedłużyć mu życie, ale ważne żeby jakość tego życia była jak najlepsza.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz