czwartek, 31 marca 2016

Jakość życia...Jak oceniać?

Często pisałem o jakości życia....że tak ważne jest jej utrzymanie... czasami niezależnie od możliwych do uzyskania efektów leczenia samej choroby nowotworowej....

i tutaj dotykamy sedna sprawy...
To pacjent jest najważniejszy! Leczymy pacjenta , a nie samą chorobę nowotworową. Warto  o tym pamiętać. Często słyszę od właścicieli i o zgrozo innych lekarzy, że się nie da, że to straszny nowotwór... Co najgorsze wielu pacjentów nowotworowych jest skazywana na powolną śmierć w męczarniach, bo według kogoś nie da się wyleczyć samego nowotworu.... A pacjent?
PACJENT jest najważniejszy!!!!
Cierpi, czuje...Nawet jeśli nie możemy zwalczyć nowotworu, możemy pomóc przejść naszemu pupilowi godnie przez chorobę.

A jak to oceniać? Często jest to bardzo subiektywne..każdy z nas ma inny próg postrzegania i oceny ...jedni nie chcą widzieć, inni widzą za dużo...
Kiedyś stworzono skalę do oceny jakości życia (Villalobos A.E. )
Skalę nazwano HHHHMM od angielskich nazw ocenianych objawów...
Każdy z objawów oceniany jest w dziesięciostopniowej skali

1. Ból (HURT) 0-10- oceniamy czy kontrola bólu jest zadowalająca. Jest to podstawowy objaw i najważniejszy w ocenie.
2. Głód (HUNGER) 0-10- czy zwierzę je wystarczająco dużo, czy traci na wadze? Czy pomaga karmienie "z ręki"? Być może pacjent wymaga karmienia przez sondę?
3. Odwodnienie (HYDRATATION) 0-10- czy pacjent nie jest odwodniony? Dla pacjentów odwodnionych należy rozważyć podawanie kroplówek ( podskórnych, dożylnych).
4. Hygiena ( HYGIENE) 0-10-Czy z racji stanu pacjenta możliwe jest utrzymanie higieny? czy ma kto się nim zająć? niektórzy pacjenci wymagają pomocy przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. U pacjentów leżących ważna jest obecność odleżyn i konieczność ich profilaktyki.
5. SZCZĘŚCIE ( HAPPINESS) 0-10-Czy zwierzę się bawi? Okazuje radośc? wita się z domownikami? Czy może jest smutne/wystraszone/samotne/znudzone? Czy jego legowisko może być blisko znanych mu osób ?
6. ZDOLNOŚĆ PORUSZANIA SIĘ ( MOBILITY) 0-10-Czy pacjent wstaje bez pomocy? Czy potrzebuje szelek rehabilitacyjnych? wózka? Czy pacjent lubi chodzić na spacery? Czy jest w stanie?
7. Dni dobre/złe ( MORE GOOD DAYS THAN BAD) 0-10-Wiele chorób zarówno u nas jak i u zwierząt daje objawy pogorszenia i poprawy...nasilenie jednego u drugiego jest także ważne w ocenie....

Akceptowalne dla każdego pacjenta to ocena powyżej 5. Ogólna suma powyżej 35 oceniana jest jako dobra jakość życia.
Ja stosuję tą skalę....może komuś się przyda... Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz